Význam fyzikální úpravny ANTICALC® pro řešení všech technických problémů vyplývajících z tvrdosti vody, t. j. především tvorby vodního kamene, je jednoznačný a je dostatečně popsán a doložen.
Významnou měrou se zvyšuje i veškerý komfort při používání vody.
Velmi málo je však znám zdravotní význam této úpravny, především v přímém srovnání s doposud hojně používanou úpravou chemickou.
Při chemickém odstranění tvrdosti vody dochází k vyjmutí vápníku a hořčíku (prvky způsobující tvrdost) z vody, což je pro pitnou vodu zcela nepřijatelné.
Fyziologický význam vápníku a hořčíku v organismu je nenahraditelný.
Vápník je součástí kostí a zubů. Je nutný pro nervosvalovou dráždivost (snižuje ji), správnou funkci převodního systému myokardu, srdeční a svalovou kontraktilitu (stažitelnost), přenos nitrobuněčné informace a pro srážení krve. Nejznámějším projevem nedostatku Ca je osteoporóza (řídnutí kostí) a osteomalácie (měknutí kostí). Mezi méně známé, ale prokázané poruchy patří např. zvýšený krevní tlak.
Minimální denní doporučená dávka vápníku je 800 mg / osobu / den.
Hořčík hraje důležitou roli jako kofaktor a aktivátor více než 300 enzymatických reakcí včetně glykolýzy, metabolismu ATP, transportu prvků (např. Na, K a Ca) přes membrány, syntézy proteinů a nukleových kyselin, nervosvalové dráždivosti (svalové kontrakci). Působí jako přirozený antagonista vápníku. Nedostatek hořčíku zvyšuje u člověka riziko různých patologických stavů jako jsou cévní spasmy, hypertenze, srdeční arytmie, arterioskleróza, akutní infarkt myokardu, pravděpodobně též diabetes II. typu a osteoporózu.
Doporučený denní příjem hořčíku činí přibližně 5-6 mg / kg / den, pro dospělého člověka (70 kg) tedy asi 350-400 mg / den.
Z uvedeného vyplývá naprostá nevhodnost použití chemického způsobu změkčování pitné vody. Navíc jejich používání vyžaduje neustálou kontrolu, měření tvrdosti na výstupu změkčováku a v případě vyčerpání kapacity katexu tzv. regeneraci. Před ní i po ní vyprání, a tak stále dokola. Většinou není tato kvalifikovaná obsluha k dispozici, v důsledku čehož tak paradoxně dochází k vyplavování vápníku i hořčíku. Výsledkem je voda na výstupu tvrdší než na vstupu. Tím ztrácí tato metoda už úplně svůj význam.
Katexové změkčovací filtry mají své místo v technických zařízeních, nikoliv však tam, kde teče pitná voda!
Jejich stále přetrvávající a nepochopitelné používání v hotelích, nemocnicích, DD, ÚSP i u soukromých osob je velmi rizikové a může vést až k vážným poruchám zdraví.
Naproti tomu fyzikální úpravna ANTICALC® ponechává ve vodě všechny prvky v nezměněném množství a lze ji i z tohoto hlediska jen a jen doporučit.